• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

به زبان ساده حسابدار کیست و حسابداری چیست؟

 

افراد و سازمانها و نهادهایی هستند که در مورد اطلاعات مالی یک موسسه تجاری و یا تولیدی قضاوت می کنند و بر اساس آن تصمیم گیری‌هایی انجام می‌دهند. مثلا صاحبان و یا مدیران هر مجموعه علاقمندند جهت بهبود روند کسب سود و یا کاهش روند زیان دهی مجموعه تحت مالکیت یا مدیریت خود، اطلاعات مالی داشته باشند تا بتوانند بر اساس آن اطلاعات، تصمیمات درستی بگیرند که به این دسته از استفاده کنندگان از اطلاعات مالی " استفاده کنندگان داخلی اطلاعات مالی " گفته میشود.


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

همچنین نهادها و سازمانها و یا افرادی نیز در خارج از مجموعه واحد تجاری نیاز به این نوع اطلاعات دارند که به آنها " استفاده کنندگان خارجی اطلاعات مالی " می گویند.مثلا سرمایه گذارانی که علاقمند به سرمایه گذاری در یک مجموعه تجاری هستند و یا اعتبار دهندگان مالی همانند بانکها که می خواهند با توجه به عملکرد مالی واحد نسبت به برگشت وجوه وام داده شده اطمینان کافی بیابند و یا ارگانها و سازمانهای دولتی همانند سازمانهایی  که در ارتباط با مالیات و یا عوارض فعالیت می‌نمایند مانند ادارات دارایی و شهرداری ها و سازمانهای بیمه جهت اطمینان از صحت روند عملیات مالی موسسه تجاری به اطلاعات مالی آن موسسه نیاز دارند.همچنین اقتصاد دانان که به نتیجه این گزارشات جهت جمع بندی و تجمیع آن در سطح کلان جهت تصمیم گیری‌های راهبردی به این اطلاعات مالی نیازمندند.  

کار حسابدار و هدف حسابداری این است که این اطلاعات مالی را ابتدا شناسایی کند، آنهارا ثبت نماید، این اطلاعات را اندازه گیری نماید  و طبقه بندی نموده سپس در قالب گزارش های مالی جهت اخذ تصمیمات منطقی به استفاده کنندگان مالی داخلی و خارجی ارئه نماید.

در واقع یکی از تعاریف آکادمیک حسابداری این‌ست که : حسابداری فرآیند شناسایی، ثبت، اندازه گیری، طبقه بندی و گزارش اطلاعات مالی جهت فراهم کردن امکان قضاوت آگاهانه و اخذ تصمیمات منطقی توسط استفاده کنندگان اطلاعات مالی است.


دیدگاه جدید

Captcha