• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

دفتر کل

 

   قبلا گفتیم که قسمتی از کار حسابداری جمع آوری و ثبت و طبقه بندی اطلاعات مالی است . در سند حسابداری اطلاعات مالی جمع آوری می‌شود،در دفاتر روزنامه ثبت می‌گردد و در دفاتر کل و معین در واقع این اطلاعات طبقه بندی می‌شود.دفتر کل دفتری است که حسابها پس از ثبت و طبقه بندی به طور جداگانه در آن نگهداری می‌شود.

  عنوان حساب که در بالای صفحات نام حساب و در صورت داشتن کدینگ شماره کد حساب درج می‌گردد.

  ستون تاریخ که در آن تاریخ ثبت شده در سند حسابداری و دفتر روزنامه که در واقع همان تاریخی است که معامله در آن اتفاق افتاده است درج می‌شود.

   ستون شرح که شرح مختصری از رویدادهای اتفاق افتاده درآن نوشته می‌شود. اکثریت حسابداران به نوشتن "بشرح دفتر روزنامه " کفایت می‌نمایند.


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

  ستون مبلغ که دارای دو ستون برای مبالغ بدهکار در سمت راست ومبالغ بستانکار در سمت چپ است.و همچنین ستون باقیمانده که تفاوت جبری دو ستون بدهکار و بستانکار در آن نوشته میشود و در صورتی که مبالغ بدهکار بزرگتر از مبالغ بستانکار باشد تفاوت آن بعنوان مانده بدهکار نامیده می‌شود و در قسمت تشخیص علامت اختصاری "بد" به معنای بدهکار و در صورت فزونی جمع مبالغ بستانکار به مبالغ بدهکار  علامت اختصاری "بس" به معنای بستانکار بودن مانده حساب مذکور درج می‌شود.

  دفتر کل و ثبت کردن در آن در واقع قسمتی از چرخه حسابداری است که نهایتااز آن جهت تهیه صورتهای مالی استفاده می‌شودو مانده حسابهای درج شده در صورتهای مالی (ترازنامه و سود و زیان)از این دفتر استخراج می‌شود.دفتر روزنامه جهت ثبت رویدادهای مالی است بطور مثال خرید یک دارایی و پرداخت وجه نقد آن و دفتر کل جهت ثبت عملیات در یک سرفصل جداگانه است مثلا حساب موجودی نقد و حساب دارایی ایجاد شده است.

  بر اساس ماده 8 قانون تجارت کلیه معاملات لا اقل هفته ای یکبار از دفتر روزنامه استخراج شودو انواع حساب تشخیص داده شود و هر حساب در صفحه مخصوص به خود بطور خلاصه ثبت شود.

نمونه تصویر دفتر کلدیدگاه ها

سلام

ازتون خواهش میکنم ی فاکتور ک مثلا یک سالن خرید کرده هر مبلغی .ی مقدار داده ی مقدار چک داده و ی گفته نقدا فلان تاریخ پرداخت میکنه...اینو برام دفتر روزنامه و کل رو بنویسید..خیلی ممنونم


یه نمونه دفتر کل پر شده که از روی دفتر روز نوشته شده باشه حتی به اندازه سه خط میزاشتینم عالی می شد


دیدگاه جدید

Captcha