• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

فرضیات حسابداری

 

 مفروضات حسابداری

 

   برای شروع به کار حسابداری باید یک سری پیش فرض وجود داشته باشد تا بتوان به نحو احسن کار حسابداری را انجام داد. بطور مثال اگر ما این پیش فرض را نداشته باشیم که عمر واحد تجاری کوتاه نیست و موسسه مدت زمان طولانی به کار خود ادامه می‌دهد، کار ثبت و طبقه بندی و کلیه عملیات حسابداری برای یک دوره مالی بی‌فایده بنظر می‌رسد .باید گفت که عدول از فرضیات حسابداری حتی استثنائا مجاز نمی‌باشدبطور مثال تصور صورت های مالی که واحد پولی مشخصی ندارد و یا صورت سود و زیانی که زمان مشخص و معینی ندارد غیر ممکن است.

 

فرض تفکیک شخصیت

  با این فرض به هر موسسه و یا شرکت با نگاهی مستقل بعنوان یک شخصیت مستقل تجاری نگریسته می‌شود.فعالیت های مالی آن با توجه به شخصیت مستقلش از شخصیت مالی مالکان و صاحبان آن بررسی و تجزیه تحلیل می‌شود. این تجزیه تحلیل از سایر فعالیت های مالک یا صاحبان موسسه تفکیک شده و جداگانه مورد قضاوت و بررسی قرار گرفته می‌شود . بطور مثال اگر فردی دارای چهار شرکت است شخصیت هر شرکت از لحاظ مالی جداگانه و به تفکیک مورد بررسی و قضاوت قرارمی‌گیرد  وهیچ یک از اموال شخصی مالک موسسه در دارایی های شرکت ثبت نمی‌شود.بطور مثال اگرچه فردی مالک یک موسسه و شرکت است اما نمی‌تواند هزینه آب و برق منزل شخصی اش را از طریق شرکت متعلق به خود پرداخت نمایدزیرا موسسه شخصیت مالی جدای از شخصیت مالی مالک و صاحب آن دارد .

 

 


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

فرض تداوم فعالیت

   در حسابداری می‌باید همیشه این پیش فرض را داشته باشیم که واحد تجاری که عملیات خود را شروع کرده است،این عملیات را در آینده قابل پیشبینی ادامه خواهد داد وقصد ندارد منحل شده و یا فعالیت خود را کاهش دهد.لازم است که یک موسسه تداوم فعالیت داشته باشد تا حسابداری و تهیه گزارش های مالی دارای ارزش و سودمند باشد. فرض تداوم فعالیت به معنای ادامه فعالیت شرکت در دوره مالی پس از تاریخ ترازنامه است.

 

فرض واحد اندازه گیری

  برای اندازه گرفتن کیفیت یا کمیت هر چیزی،نیاز به یک مقیاس مشخص جهت اندازه گیری هست.برای اندازه گرفتن مسافتهای طولانی،کیلومترومایل و برای اندازه گیری اوزان مختلف ،گرم،کیلوگرم،تن،چارک،مثقال،من و غیره وجود دارد. درحسابداری نیز برای اندازه گیری ارزش مبادلات واحد پول بکار می رود.که این واحد در هر کشورپول ملی همان کشوراست.کلیه وقایع و مبادلاتی که در حسابداری ثبت می شود،بهای پولی آن را نشان می دهد و مقدار و حجم فعالیت نقشی در دفاتر و صورتهای مالی ندارد.بطور مثال فروش 100قطعه محصول الف به بهای ده میلیون ریال و یک قطعه محصول ب به بهای ده میلیون ریال  در سرفصل فروش به بهای بیست میلیون ریال منعکس می گردد.

  با توجه به فرض فوق فعالیت هایی که باپول اندازه گیری نمی شود،و جنبه مالی ندارند در صورتهای مالی و دفاتر انعکاسی ندارند.بطور مثال افزایش رقابت رقبا یا کاهش و افزایش روحیه کارمندان و یا توانایی مدیران یک  مجموعه اگرچه در فعالیت آن موثر است اما در صورتهای مالی و دفاتربا توجه به عدم توانایی تقویم بریال شدن آنها بسادگی، منعکس نمی گردد و این گونه وقایع مهم که قابل قیاس با واحد پول نمی باشد در یادداشتهای همراه تراز نامه درج می گردد.

 

 

فرض دوره مالی

  جهت جداسازی عملیات مالی بر اساس دوره های کوتاه تر از عمر واحد تجاری، دوره های مالی فرض می شودکه این دوره در بازه های زمانی  سه ماهه،شش ماهه و اکثرا یک ساله است که بیشتر منطبق بر سال شمسی یعنی از ابتدای فروردین هرسال تا پایان اسفند همان سال است. اما جهت بعضی از موسسات و شرکتها این دوره ممکن است از مهر ماه سال جاری تا پایان شهریور سال آینده(منطبق بر سال زراعی)و یا به گونه ای دیگر باشد مثلا از اول دی ماه سال جاری تا پایان آذر ماه سال بعد باشد.با توجه به اینکه نتیجه اصلی و واقعی  انجام عملیات یک موسسه یا واحد تجاری را تنها می توان در پایان عمر فعالیت آن یکجا سنجید،و از سوی دیگر استفاده کنندگان از اطلاعات مالی نمی توانند تا زمان منحل شدن شرکت جهت قضاوت در مورد فعالیت آن شرکت ،از نتیجه بی اطلاع باشند لذا عمر واحد تجاری به دوره های زمانی کوتاهتر از عمر فعالیت از زمان شروع تا انحلال تقسیم می شود که این دوره ها یکسان است مثلا دوره های دوازده ماهه  یا شش ماهه که این تقسیم بندی ها دوره مالی می گویند و در صورتی که این دوره ها دوازده ماهه باشد به آن سال مالی می گویند.

 

فرض تعهدی

  فرض تعهدی یکی از مهمترین مفروضات حسابداری است و در واقع توسعه حسابداری تا حد زیادی بخاطر بکارگیری این فرض است. با در نظر گرفتن این فرض درآمدها به محض تحقق پیدا کردن و هزینه ها به محض تحمل آن بدون در نظر گرفتن دریافت یا پرداخت وجه نقد باید شناسایی و ثبت شوند. امر فوق بر خلاف روش نقدی است که تا زمانی که وجه نقد رد و بدل نشود ثبتی صورت نمی پذیرد . این فرض به این معنی است که اگر بطور مثال کالایی فروخته شد و مالکیت آن کالا به واسطه انتقال فیزیکی آن به خریدار منتقل گردید،حتی اگر وجه آن نقدا دریافت نشده باشد بعنوان درآمد شناسایی و ثبت می شود و اگر هزینه ای اتفاق افتاد بطور مثال وصول فیش برق  جهت هزینه برق مصرفی حتی اگر وجه آن پرداخت نگردد بعنوان هزینه شناسایی و در دفاتر ثبت می گردد. دیدگاه ها

عاالیه مطالبتون و خیلی ازتون ممنونم یه سوال برام ایجاد شد..فرض کنیم شرکت ماشینی را میفروشد ولی پولش یکسال دیگر میگیرد..گر فرض تعهد را مد نظر قرار بدیم باید هم اکنون ثبت شود ولی اگر چهارمین اصل حسابداری را مد نظر قرار دهیم باید بعد از تکمیل فرایند ثبت کنیم..کدام درست است؟

با سلام و تشکر از اظهار لطف و محبت شما و همچنین از دقت نظرتان.من فکر میکنم منظور شما از چهارمین اصل حسابداری  اصل  تحقق درآمد است که بر اساس آن زمانی درآمد شناسایی می شود که معامله انجام شده باشد صرف نظر از تبادل وجه نقد.این اصل و فرض تعهدی دقیقا در راستای همدیگر و مکمل هم هستند . در خصوص مثالی که شما زدید زمانی که اتومبیلی توسط شما فروخته میشود و با انتقال فیزیکی اتومبیل به فروشنده از شما خلع ید می شود و با انتقال سند نیز قانونا مالکیت اتومبیل از شما ساقط شده و به خریدار منتقل میگردد ، در این حال معامله وقوع یافته است و فروش اتفاق افتاده و می بایست ثبتهای لازمه  به استناد مدارک مثبته صادر شود چه وجه نقد آن دریافت شده باشد و یا  اسناد شامل چک و سفته ارائه شده باشد  . تکمیل فرآیند با انتقال مالکیت از شما به خریدار اتفاق می افتد نه با دریافت وجه نقد از نامبرده و در قبال بستانکار شدن حساب دارایی ثابت – وسایط نقلیه (به بهای اولیه)و بدهکار شدن استهلاک انباشته و شناسایی سود یا زیان و بدهکار شدن حسابهای دریافتنی این ثبت انجام میگیرد . مثلا در صورتی که شرکت اتومبیلی را که  180.000.000ریال خریداری کرده بود به بهای 190.000.000 ریال بفروشد و استهلاک انباشته آن اتومبیل 30.000.000 ریال باشد و در قبال فروش آن 90.000.000 ریال نقدا دریافت نماید و یک فقره چک به میزان 50.000.000 ریال از خریدار دریافت نماید ، ثبت بشرح زیر است :

استهلاک انباشته                 30.000.000

صندوق یا بانک                 90.000.000

اسناد دریافتنی                   50.000.000

حسابهای دریافتنی              50.000.000

                                دارایی ثابت – وسایط نقلیه     180.000.000

                                سود ناشی از فروش دارایی    40.000.000

      


                                         220.000.000             220.000.000

                                         ========          =========

دیدگاه جدید

Captcha