• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

اصول حسابداری

 

 

اصول حسابداری

  اصول حسابداری یک سلسله قواعد و اصول کلی است که کلیه حسابداران به عنوان الگوی انجام کار خود در طی کلیه مراحل حسابداری استفاده می نمایند.این اصول و ضوابط توسط عده ای از حسابداران خبره و اهل فن در هر کشور پس از بررسی های فراوان تدوین می شود و مورد قبول اکثریت قریب به اتفاق حسابداران متخصص می باشد.همانطور که قبلا اشاره شد وظیفه تدوین این اصول را در ایران سازمان حسابرسی بعهده گرفته است.

  بر اساس بند چهار تبصره دو ماده واحده مصوب  1362/10/5 تدوین اصول و ضوابط فنی قابل قبول حسابداری و حسابرسی  جز وظایف سازمان حسابرسی تعیین گردیده است که از طریق انتشار استانداردهای بررسی و پذیرفته شده،این اصول را به جامعه عرضه می دارد و معمولا بوسیله الزام از طریق سازمانهای مربوطه از قبیل دارایی و بیمه و بورس و غیره اجرای آن را در جامعه جاری می سازد.

   اگر هر حسابدار مطابق سلیقه و تمایل شخصی خود اقدام به انجام عملیات مالی و حسابداری از قبیل ثبت و تلخیص و طبقه بندی اطلاعات نماید،اطلاعات ثبت شده قابلیت مقایسه با اطلاعات سایر موسسات و شرکتها را نخواهد داشت و طبیعتا به تعداد حسابداران موجود فرم و طبقه بندی اطلاعات مالی خواهیم داشت به همین دلیل است که جهت انجام عملیات مالی نیاز به دستورالعمل ها و ضوابط مشخصی است که به این ضوابط و راهکارها،اصول حسابداری می گویند.

 

اصل بهای تمام شده تاریخی  -  اصل تطابق هزینه ها با درآمد ها  -  اصل تحقق درآمد  -  اصل افشاء

 

 


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

اصل بهای تمام شده تاریخی

  بر اساس این اصل حسابداری،تمام وقایع و رویدادهای مالی به بهای تمام شده یعنی کلیه هزینه هایی که برای بکارگیری یک دارایی صرف می شود و در تاریخی که وقوع یافته است در صورتهای مالی ثبت و منعکس می گردد و اگر بعدا به هر دلیلی از قبیل تورم قیمت آن افزایش یافت،این افزایش قیمت شناسایی و ثبت نخواهد شد.

   هنگام انجام معامله،بهای تمام شده دارایی های براساس قیمت نقدی و یا معادلآن شناسایی و اندازه گیری می شودو اگر یک دارایی با دارایی دیگر مبادله و معاوضه شود،دارایی بدست آمدهجدید بر اساس قیمت عادلانه دارایی واگذار شده قبلی شناسایی می شود.بطور مثال اگر یک دستگاه اتومبیل وانت با یکدستگاه اتومبیل سواری معاوضه شود بهای سواری به بهای ارزش روز و عادلانه اتومبیل وانت در دفاتر ثبت می شود.

  این اصل از اصول پذیرفته شده حسابداری است اگر چه دارایی ها ممکن است پس از گذشت زماندارای افت ارزش شوند و یا قیمت ها با توجه به گذشت زمان تغییر یابد.

 

اصل تحقق درآمد

  با توجه به اصل فوق کلیه درآمدها صرف نظر از اینکه در چه زمانی وجه آن نقد می شود به محض تحقق شناسایی و ثبت می شودو در واقع زمانی درآمد شناسایی و ثبت می شود که مبادله و داد و ستد انجام شده باشد و "فرآیند کسب سود" کامل شده و یا تا حد زیادی کامل شده باشد.فرآیند کسب سود که ممکن است بعدا نیز بارها و بارها بکار برود به چرخه عملیاتی میگویند که شامل مراحل خرید و تهیه مواد اولیه جهت ساخت و تولید کالا و یا خدمات و فرآیند ساخت و تکمیل محصول و فروش و انتقال مالکیت آن و دریافت وجه نقد ناشی از فروش محصول یا خدمت است .

   اکثرا هنگام فروش کالا و انتقال مالکیت آن به مشتری فرآیند کسب سود را کامل شده تلقی می نمایند .بطور مثال بر اساس اصل فوق و در صورت پیش دریافت از یک مشتری جهت فروش کالا،چون فرآیند کسب سود و انتقال مالکیت به سود مشتری وقوع نیافته است نمی توان درآمد را تحقق یافته دانست و آن را شناسایی و ثبت نمود.

 

اصل تطابق درآمد با هزینه

   سالها پیش استاد ما این اصل را اصل وضع هزینه های یک دوره از درآمدهای همان دوره می نامید که اگرچه نامی طولانی است اما به واقع خلاصه معنی اصلی این اصل است.بر اساس این اصل پس از اندازه گیری درآمدهای یک دوره مالی بایست هزینه های انجام شده جهت کسب درآمدمربوط به همان دوره مالی معین و با درآمد مذکور مقابله شود تا سود همان دوره بدست آید.بعضی از این هزینه ها با درآمدها ارتباط مستقیم و آنی دارد یعنی کسب درآمدبا وقوع هزینه در یک زمان است و همزمان با شناسایی درآمد هزینه آن هم شناسایی می شود. همانند هزینه حمل کالای فروش رفته و یا بهای تمام شده کالای فروش رفته و یا حق العمل فروش که میتوان آن را به یک درآمد خاص و در یک دوره خاص تعمیم داد.بعضی از هزینه ها که واقع می شود برای کسب درآمددر یک دوره زمانی خاص نمی باشد و به چندین دوره مالی ارتباط داردکه باید متناسب با زمان و با روش معقول و منطقی بین دوره های مالی سرشکن و تقسیم شود،مانند هزینه استهلاک دارایی ها و یا بهره های پرداختی وامهای بلند مدت که بازپرداخت آن بیش از یک دوره بطول می انجامد.همچنین بعضی از هزینه ها یی که نمی توان مستقیما ارتباط آن رابا درآمد مشخصی مرتبط دانست مانند هزینه های آموزش کارکنان موسسه و یا هزینه های بازاریابی و تبلیغات ،باید بلافاصله شناسایی شده و با درآمد های دوره تطابق داده شود.

 

اصل افشاء

   بر اساس این اصل کلیه اطلاعات لازم جهت افراد خارج از واحد تجاری می بایست در صورتهای مالی کاملا افشاء شودبه نحوی که به آنها در اخذ تصمیم در مورد واحد تجاری کمک کند. این اصل در موارد مختلف نافذ است مثلادر مورد موجودی کالا ،روشهای قیمت گذاری باید کاملا مشخص و اعلام شودکه از چه روشی برای قیمت گذاری موجودی ها استفاده گردیده است و یا تغییراتی که در روشهای ثبت وقایع مالی رخ داده کاملا افشا شود تا موجب گمراهی تصمیم گیرندگان نشود. این افشاء می تواند در صورتهای مالی و یا یادداشتهای همراه صورتهای مالی و یا به صورت اطلاعات تکمیلی باشد.

 دیدگاه ها

خیلی سایت خوبی راه اندازی کردید ساختار و ترتیب مطالب بسیار ماهرانه است. خسته نباشید میگم بهتون


دیدگاه جدید

Captcha