• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

معادله اصلی حسابداری و سرفصل های آن

 

 

معادله اصلی حسابداری و سرفصل های آن

 

   حسابداری دو طرفه یا دوبل به این معنی است که یک ثبت در حسابداری در دو قسمت یا دو طرف تراز اثر گذار است و در واقع ثبت هر رویداد مالی قابل ثبت،طی دو تراکنش انجام می گیرد که نتیجه آن تراز شدن معادله اصلی حسابداری است :

                                دارایی   =     بدهی    +    سرمایه 


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

    یک مثال ساده :درصورتی که شما در نظر داشته باشید یک اتومبیل بخرید و ده میلیون تومان آن را خودتان در اختیار دارید و پنج میلیون تومان آن را از فردی قرض می کنیدو اتومبیلی به بهای پانزده میلیون تومان خریداری می نمایید. آن اتومبیل به بهای 15 میلیون تومان دارایی شماست و شما 5 میلیون تومان بدهی دارید و ده میلیون تومان هم سرمایه شما خواهد بود و در واقع معادله حسابداری برای شما به صورت زیر خواهد شد :

                   دارایی150.000.000ریال=بدهی50.000.000ریال+سرمایه 100.000.000ریال

   در سیستم حسابداری دوطرفه همانگونه که در قسمت حساب توضیح دادیم جهت هر حساب دو سطر وجود دارد که سطر اول سمت راست بدهکار و سطر دوم سمت چپ بستانکار نامیده میشود که نهایتا دو طرف حسابها باید با همدیگر برابر یا به تعبیری تراز شوند تا نشان دهنده عمل صحیح ثبت حسابداری باشد.

   برای مورد فوق نیز یک مثال ساده می زنیم: شما جهت خرید لباس به مغازه ای مراجعه می نمایید و وجه نقدی را پرداخت نموده و لباسی را خریداری می نمایید . اکنون شما یک لباس دارید و در عوض مقادیری از وجه نقد خود را دیگر در اختیار ندارید در عوض فروشنده مقادیری وجه نقد دارد اما یکی از لباسهایش را دیگر در اختیار ندارد یعنی مانده وجه نقد  شما به اندازه خرید لباس کاهش پیدا کرده و مانده وجه نقد فروشنده افزایش  یافته ومانده موجودی  فروشنده کاهش یافته و مانده موجودی کالای شما افزایش یافته  است . کمی جلوتر به تفصیل راجع به آن سخن خواهیم گفت.

حسابهای دائمی و حسابهای موقت

  قبلا راجع به حسابهای اصلی یعنی دارایی بدهی و سرمایه بطور خلاصه صحبت کردیم اما یک سری حسابهای موقت نیز وجود دارند که در پایان سال و دوره مالی بوسیله یک سری حسابهایی واسطه بسته می شوندو به حسابهای دائمی منتقل می شوند و در ابتدای سال مالی مجددا افتتاح میشوند که به آنها حسابهای موقت و سود و زیانی هم اطلاق می شود  . حسابهای سود و زیانی به این معناست که نتیجه تفاضل این حسابها که نشاندهنده سود یا زیان است به حساب های وابسته به سرمایه منتقل می شود همانند حسابهای هزینه و خرید و درآمد و فروش.  

    حسابهای دائمی حسابهایی هستند که از اولین لحظه فعالیت مالی یک شرکت ایجاد می شود و مانده آن از سالی به سال دیگر منتقل می گرددکه موسوم به حسابهای ترازنامه ای یا حسابهای دائمی هستند مانند دارایی و بدهی و سرمایه.

 

ماهیت حسابها

   همانطور که قبلا اشاره شد هر حساب دو سطر دارد که سطر اول سمت راست بدهکار و سطر دوم سمت چپ بستانکار نامیده می شود.حسابهایی که با بدهکار شدن آنها مانده حساب افزایش می یابد ماهیت آنها بدهکار است و حسابهایی که با بستانکار شدن آنها مانده افزایش می یابد ماهیت آنها بستانکار است.

  در حسابهای دائمی دارایی ماهیت بدهکار دارد و بدهی و سرمایه ماهیت بستانکار دارند و در حسابهای موقتی یا سود زیانی خرید و هزینه ماهیت بدهکار و درآمد و فروش ماهیت بستانکار دارند .

                                            حسابهای دائمی یا ترازنامه ای

دارایی

بدهی

سرمایه

افزایش

کاهش

افزایش

کاهش

افزایش

کاهش

بدهکار

بستانکار

بستانکار

بدهکار

بستانکار

بدهکار

 

                                     حسابهای موقت یا سود و زیانی

درآمد

فروش

هزینه

خرید

افزایش

کاهش

افزایش

کاهش

افزایش

کاهش

افزایش

کاهش

بستانکار

بدهکار

بستانکار

بدهکار

بدهکار

بستانکار

بدهکار

بستانکاردیدگاه ها

سلام وقت بخیر وخداقوت 

مطالب بسیا چکیده وعالی هستش تشکر از زحمات شما


دیدگاه جدید

Captcha