• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

ترازنامه و صورت سود و زیان چیست؟

 

ترازنامه و صورت سود و زیان چیست؟

ترازنامه

  همانگونه که قبلا عنوان شد اطلاعات مالی پس از شناسایی و ثبت و طبقه بندی در قالب گزارش مالی در اختیار تصمیم گیرندگان مالی قرار می گیرد. تراز نامه و یا بیلان یکی از مهم ترین این گزارشهاست که وضعیت دارایی ها و بدهی ها و سرمایه یک واحد تجاری را در یک زمان مشخص نشان می دهد.


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

    ترازنامه یا به شکل حساب است یعنی دارایی ها سمت راست و بدهی ها و سرمایه سمت چپ ترازنامه ثبت می شوند و یا بصورت گزارش است که به ترتیب زیر هم گزارش می شوند.در روش اولیه که صورت گزارش به شکل حساب است بر معادله اصلی حسابداری تاکید می شود.


  در بالای ترازنامه نام کامل واحد تجاری سپس در سطر دوم نام گزارش مالی یعنی ترازنامه و در سطر سوم تاریخ ترازنامه درج می گردد .واحد اندازه گیری که وجه رایج یعنی ریال است نیز درج میگردد . اخیرا با توجه به زیاد شدن صفرهای اعداد ریالی، معمولا ارقام به میلیون ریال درج می گردد و جهت آسانتر شدن مطالعه  و نتیجه گیری شش عدد سمت راست ارقام حذف میشود . یک نمونه از آخرین فرم ترازنامه ای را که کمیته فنی سازمان حسابرسی  جهت شرکتهای سهامی عام بعنوان نمونه ارائه داده است در زیر مشاهده می فرمایید

ترازنامه

 

صورت سود و زیان

   یکی دیگر از گزارشهایی که اطلاعات مالی را در اختیار استفاده کنندگان از این اطلاعات قرار می دهد صورت سود و زیان است که چگونگی و نتیجه عملکرد مالی یک موسسه یا واحد تجاری را در طی یک دوره مالی مشخص نشان می دهد که نتیجه آن وجود سود یا زیان در عملکرد مالی موسسه در طی دوره مالی خاص است .صورت سود و زیان جهت مشخص نمودن سود یا زیان یک واحد تجاری تهیه می شود و شامل خلاصه ای از درآمد ها و هزینه های یک موسسه است که در صورت فزونی درآمد به هزینه سود و در صورت فزونی هزینه بر درآمد زیان حاصل می شود. منظور از عملکرد مالی ،فعالیتهایی است که به نوعی باعث تغییر در دارایی ،بدهی ها و سرمایه گردد.آخرین فرم صورت سود و زیان مصوبه کمیته فنی سازمان حسابرسی را در زیر ملاحظه می فرمایید:

سود و زیان

 

همانگونه که در فرم بالا ملاحظه میکنید صورت سود و زیان نیز همانند ترازنامه شامل نام کامل موسسه و نام صورتحساب با عنوان صورت سود و زیان و عنوان برای دوره مالی مشخص می باشد.

    یکی از اساتید عزیز حسابداری در کلاس خود همیشه اینگونه عنوان میکرد که اگر به ترازنامه و سود و زیان بعنوان ابزاری برای ارایه وضعیت مالی یک موسسه بنگرید و آن را شبیه سازی کنید ، ترازنامه همانند دوربین عکاسی عمل می کند که وضعیت مالی را در یک لحظه مشخص و فقط در همان تاریخ نشان می دهد و صورت سود و زیان همانند دوربین فیلمبرداری است که با فیلمبرداری از وقایع، اتفاقهای رخ داده در یک دوره مالی را به صورت فیلم نمایش می دهد .

   با دقت در سطر سوم هر دو صورتحساب مثال فوق بارز تر خواهد بود. در تراز نامه سطر سوم عنوان می دارد "در تاریخ :" در صورتی که سطر سوم صورت سود و زیان اشاره دارد به " برای سال مالی منتهی به "که با توجه به موارد فوق مثال دوربین عکاسی و دوربین فیلمبرداری واضح تر خواهد بود.دیدگاه ها

لطفا در صورت امکان فرم ها رو در قالب اکسل رو سایت بگذارید و نحوه سود و زیان فروشگاهی رو در این مطلب منعکس کنید. با تشکر

با سلام لطفا مطالب بخشهای تکمیلی بعدی منجمله بخش 4 را مطالعه فرمایید . ضمنا با برنامه اکسل نمیتوان صورتحساب سود و زیان و یا ترازنامه را تهیه کرد در صورت نیاز  برنامه های پیشرفته حسابداری را تهیه فرمایید.

بسیار عالی 


باسلام

با فرض اینکه سود شرکت 1.000.000.000 ریال باشد صاحب سرمایه سوالش این است که این سود کجاست ( شامل چه چیزهای) است 


با سلام

این سود در قالب موجودی کالا، موجودی حساب بانکی، اموال یا سایر موارد موجود می باشد و باید با اول دوره قیاس شود.

سود تفاضل هزینه ها و درآمد است لطفا بخش چهار را مطالعه فرمایید

دیدگاه جدید

Captcha