• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

دارایی های جاری (قسمت اول)

 

دارایی های جاری

   هدف از طبقه بندی دارایی ها مندرج در استانداردهای حسابداری شماره 14 ،ارائه معیارهای تقریبی از توانایی واحد تجاری در انجام دادن فعالیتهای روزمره بدون مواجه شدن با مشکلات مالی است که در واقع قدرت نقدینگی واحد تجاری باشد.

    وجوه نقد و بانک -  شامل کلیه وجوهی که متعلق به موسسه است شامل وجوه موجود در صندوق ،وجوه تنخواه گردانهاو وجوه نقد نزد بانکها می باشد. اگرچه در حال حاضر بعلت امنیت و سهولت و دقت بیشتر اکثر عملیات دریافت و برداشت از طریق سیستم بانکی صورت می پذیرد.چکهای بانکی مانده در حساب بانک که در انتظار وصول می باشد و همچنین ارزهای خارجی موجود نیز چه در حسابهای ارزی و چه در صندوق در طبقه بندی وجه نقد و بانک قرار می گیرد. اگرچه مرسوم است که کلیه تنخواه ها در انتهای دوره مالی تسویه شده و موجودی آنها به حساب موسسه واریز شود و به اصطلاح حسابدارها مانده تنخواه گردانها صفر شود،لیکن ممکن است که جهت مخارج ضروری مقادیری تنخواه در نزد تنخواه دار بماند.


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

   سرمایه گذاری های کوتاه مدت –هنگامی که وجوه نقد مازاد بر نیاز در موسسه و یا شرکت وجود دارد و در کوتاه مدت به آن نیازی نباشد، به منظور کسب بازدهی در یک دوره کوتاه تر از یک سال اقدام به سرمایه گذاری آن در اوراق بهادار کوتاه مدت می شودو معمولا در بازاری اقدام به این نوع سرمایه گذاری می شود که قابلیت تبدیل سریع آن به وجه نقد جهت برطرف کردن نیازهای مالی وجود داشته باشد .

   سرمایه گذاری کوتاه مدت باید دارای دو خصیصه زیرباشد:

الف- باید این قابلیت را داشته باشد تا اوراق سرمایه گذاری شده سریعا به وجه نقد تبدیل شوند.

ب -سرمایه گذار این اوراق را با قصد تبدیل کردن به وجه نقد در طی مدت کمی از یک سال از تاریخ تراز نامه یا چرخه فعالیت شرکت سرمایه گذاری کرده باشد.

  سپرده سرمایه گذاری های کوتاه مدت بانکی،خرید اوراق مشارکت دولتی و غیر دولتی که سریعا توسط بانکها قابل خرید و فروش هستندو سهام بورس شرکتهایی که رونق بالای معاملاتی دارند جز سرمایه گذاری های کوتاه مدت سریع المعامله با قابلیت تبدیل به وجه نقد است.

کلا هدف از تحصیل سرمایه گذاری های کوتاه مدت اولا به حد اکثر رساندن بازدهی نقدینگی است که فعلا مورد نیاز نیست و ثانیا به حداقل رساندن ریسک زیان نوسانات اوراق سرمایه گذاری بلند مدت است .دیدگاه ها

ممنون بابت مطالبتون


دیدگاه جدید

Captcha