• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

دارایی های جاری (قسمت سوم)

 

 

موجودی مواد و کالا-به دارایی های مشهودی اطلاق می شود که در روند عادی فعالیت شرکت یا برای فروش خریداری شده و نگهداری می شوند و یا در تولید کالا ها و خدمات استفاده می شوند و یا تولید شده و جهت فروش ارائه خواهند شد .این گونه موجودی ها با توجه به اینکه انتظار می رود طی یک سال مالی یا چرخه عملیات مصرف شوند و یا بفروش برسد ، در دسته دارایی های جاری طبقه بندی می شوند.


  موجودی های مواد و کالا باید دارای چهار خصیصه زیر باشند :

1 – در روال عملیات عادی شرکت برای فروش نگهداری شوند.

2 -  جهت ساخت محصول و یا دادن خدمات در فرآیند تولید مورد استفاده قرار گیرد.

3 – جهت ساخت محصول یا ارائه خدمات خریداری شده و نگهداری شود.

 4 – با توجه به ماهیت مصرفی بودن آن بطور غیر مستقیم در فعالیت واحد تجاری استفاده شود.

با توجه به تعاریف بالا موجودی مواد و کالا شامل موارد زیر می باشد :

ملزومات مصرفی - ملزوماتی که در قسمت های اداری و فروش و خدمات استفاده می شود و در جریان تولید محصولات قرار ندارند مانند نوشت افزار و لوازم اداری و لوازم مصرفی که در قسمت های اداری  و خدماتی و فروش و تشکیلاتی استفاده می شود.

مواد خام تولیدی-به موجودی هایی اطلاق می شود که در تولید محصولات تولیدی بطور مستقیم یا غیر مستقیم مصرف می شوند . مثلا در یک کارخانه تولید آبمیوه، کنستانتره و پاکت های آب میوه و قوطی های فلزی و نی و غیره جزء مواد خام محسوب میشوند . مواد خام بسته به نوع تولید شرکت ها متفاوت است.

کالای در جریان ساخت- کالا یا کار در جریان ساخت  ،بهای تمام شده محصولاتی است که در دست تولید می باشند اما چرخه تولید آنها کامل نشده است . بطور مثال در پایان سال مالی وقتی در یک کارخانه ماشین سازی ، در خط تولید تعدادی ماشین هنوز کامل نشده اند اما قطعات و وسایلی هر چند ناقص بر روی آنها نصب شده است ، بهای آن قطعات بعنوان کالا یا کار در جریان ساخت پایان دوره شناسایی و در صورتهای مالی گزارش می شود .

کالای ساخته شده یا کالای آماده برای فروش-به کالاهایی که جهت فروش تولید شده است و خریداری شده اطلاق می شود. بطور مثال در یک کارخانه تولید لوازم برقی در پایان دوره موجودی های ساخته شده نشاندهنده کالای ساخته شده و در یک موسسه تجاری ،کالای آماده برای فروش به موجودی هایی اطلاق می شوند که جهت فروش ، خریداری و نگهداری می شوند.


دیدگاه جدید

Captcha