• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

دارایی های غیر جاری (قسمت اول)

 

 

دارایی های غیر جاری – با توجه به تعاریفی که جهت دارایی‌های جاری در قسمت اول بخش دارایی‌های جاری ارائه گردید،کلیه دارایی‌هایی را که نمی‌توان آنها را در سر فصل دارایی‌های جاری طبقه بندی نمود، یعنی انتظار نمی‌رود که در طی یک دوره مالی قابلیت تبدیل شدن به نقد را داشته باشد و یا تبدیل به کالا شده، بفروش رسیده و وجه آن دریافت گردد، دارایی‌های غیر جاری نامیده می‌شود. سرمایه گذاری‌های بلندمدت و دارایی های نامشهود و دارایی های ثابت مشهود و سایر دارایی‌ها در این طبقه بندی‌قرار می‌گیرند.


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

سرمایه گذاری های بلند مدت - سرمایه گذاری بطور کل به این مفهوم است که میزان مشخصی پول در بخشی بکار گرفته شود که هم اصل سرمایه حفظ شود و هم سود بدست آید. بقول یکی از اساتید "سود همان کرایه پول است ". معمولا این فعالیت جهت کسب بیشترین سود انجام می شود؛ هر چقدر میزان پول سرمایه گذاری شده بیشتر باشد و هر چقدر ریسک پذیری و به زبان دیگر خطر پذیری آن بیشتر باشد و برای مدت طولانی تری انجام گردد، میزان سود حاصله بیشتر است. بطور مثال سود سپرده های کوتاه مدت مسلما به نسبت سپرده های بلند مدت بانکی بیشتر است و همچنین بازده سرمایه گذاری در بانکهای رسمی کشور که احتمال سوخت پول در آن بسیار کمتر است به نسبت سرمایه گذاری در به اصطلاح بازار بسیار کمتر است. لذا به این نوع سرمایه گذاری ها که جهت کسب سود بیشتر در طولانی مدت با وجهی که در حال حاضر مصرفی برای خرجکرد آن موجود نیست، انجام می شود، سرمایه گذاری بلند مدت گفته می شود. این گونه سرمایه گذاری ها با توجه به ماهیت و هدف آن که فراتر از یک دوره و یا سال مالی است از سرمایه گذاری های کوتاه مدت تفکیک شده و در بخش دارایی های غیر جاری در قسمت سرمایه گذاری های بلند مدت طبقه بندی شده و شامل سرمایه گذاری در سهام سایر شرکتها و سرمایه گذاری های بلند مدت بانکی می شود .

دارایی های نامشهود –دارایی های بلند مدتی هستند که موجودیت عینی ندارند؛ یعنی وجود فیزیکی نداشته و قابل رویت نیستند، اما با توجه به حقوق و مزایایی که از مالکیت آنها جهت موسسه حاصل می شود، دارای منافع اقتصادی بوده و ارزشمند می باشند، که این دارایی ها دارایی های نامشهود نامیده می شوند.

این دارایی ها از سه طریق زیر بدست می آیند:

الف-از طریق کسب مجوز های دولتی مانند حق امتیاز، حق اختراع، حق تالیف (کپی رایت)، علائم تجاری ثبت شده

ب-از طریق تحصیل از سایر واحدهای تجاری که به آن سرقفلی می گویند(سرقفلی یک نوع حق معنوی است که یک واحد بخاطر تقدم در اجاره، موقعیت یا جذب مشتری پیدا می کند که در واقع شامل برند شرکت و مشتریان وفادار زیاد و روابط خوب با مشتریان و کارکنان است که دارای ارزش پولی است.)

ج- حقوق انحصاری خصوصی است که از قراردادهای پیمانی ناشی می شود؛ مانند حق استفاده از نام تجاری و فرانشیز (فرانشیز یک شبکه ارتباطی بین کسب و کارهای مستقل کوچک می باشد که به هر یک از این کسب و کار های کوچک اجازه می دهد که تحت یک نام تجاری مشترک و یک هویت فعالیت کنند و همگی از یک متد موفق (که قبلا آزمایش شده) و بازاریابی مشترک استفاده کنند.)

در خصوص استهلاک این نوع دارایی ها در بخش جداگانه ای در آتی بحث خواهیم کرد.دیدگاه ها

باسلام مطالب این سایت برای ما دانش آموزان بسیارآموزنده است.

یک سوال دارم آیا شناسه ثبت شرکت یا اتحادیه جزئی از داراییهای نامشهود به حساب می اید ومیتوان جزی دارایی ها در تراز آورده شود.


با سلام و تشکر از اظهار لطف شما

شناسه ثبت شرکت یا اتحادیه  همانند کد ملی جهت افراد حقیقی است و در صورت مقایسه با تعریف دارایی ها نمی تواند در سر فصل دارایی ها قرار بگیرد . یکی از قابلیت هایی که هر دارایی دارد قابلیت خروج آن است که این قابلیت می تواند با فروش، اهدا یا اسقاط اتفاق بیافتد  که شناسه ثبت شرکت در سازمان ثبت اسناد یا اتحادیه ، این قابلیت را ندارد . در واقع شناسه ثبت شده بنام شرکت بدلیل ایجاد توانایی پیگیری فعالیتهای هر موسسه در سیستم های اداری کشور انجام میگیرد .

دیدگاه جدید

Captcha