• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

دارایی های غیر جاری (قسمت دوم)

 

 

دارایی های ثابت مشهود

   به دارایی هایی اطلاق می شود که موجودیت عینی داشته و در روال عادی واحد تجاری بطور موثر استفاده شود و عمر نسبتا طولانی داشته باشد و دارای منافع آتی قابل اندازه گیری باشد و به قصد فروش یا سرمایه گذاری خریداری نشده باشد همانند ساختمان ،زمین،ماشین آلات،تجهیزات،وسایل نقلیه،اثاثیه و منصوبات و ابزارآلات.

تعریف اولیه استهلاک - با توجه به اینکه در این مبحث با این اصطلاح زیاد روبرو خواهیم شد اگرچه در آینده بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد لیکن تعریف اولیه استهلاک دارایی ها بشرح زیر است:

عمر مفید یا عمر اقتصادی یک دارایی زمانی است که انتظار می رود آن دارایی توسط واحد تجاری مورد بهره برداری قرار گیرد و بازیافت بهای تمام شده آن دارایی بر اساس مبنای سیستماتیک  و معقول ،استهلاک نام دارد .


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

بطور مثال دارایی الف 1000 واحد خریداری شده و انتظار می رود این دارایی 5 سال مورد بهره برداری قرار گیرد و منافع داشته باشد و درپایان سال پنجم فاقد ارزش و کارایی گردد یعنی ارزش آن صفر شود . با توجه به اصل تطابق درآمد و هزینه که  در بخش اول به آن پرداختیم چون منافع دارایی خریداری شده در طی 5 سال حاصل می شود بنا بر این هزینه ای که جهت خرید آن دارایی پرداخت نموده ایم نیز باید به مرور و طی 5 سال به حساب هزینه ها محسوب شود و اگر کل بهای تمام شده در سال اول خرید دارایی بعنوان هزینه همان سال منظور گردد ، محاسبات سود و زیانی سال اول ممکن است زیان ده شود و سالهای دوم تا پنجم هزینه ای را نشان ندهد که این امر با اصل تطابق درآمد و هزینه مطابقت ندارد . بنا بر این هر ساله یک پنجم هزینه خرید دارایی یعنی 200 واحد از ارزش دفتری دارایی کسر شده و به حساب هزینه همان سال محسوب میشود تا اینکه در سال پنجم ارزش دفتری دارایی مذکور صفر شود .

با توجه به ماهیت دارایی های ثابت مشهود می توان آنها را به سه دسته تقسیم نمود :

الف -دارایی های استهلاک پذیر – این نوع دارایی ها دارای عمر اقتصادی و مفید معینی هستند و عمر آنها محدود است بنا بر این در طی عمر مفید برآوردی خودشان مستهلک خواهند شد همانند ساختمان و تاسیسات و وسایل نقلیه وغیره.

ب- دارایی های استهلاک ناپذیر- این نوع دارایی عمرمحدودی ندارند و بر اثر استفاده از بین نمی روند همانند زمین .

ج – دارایی های نقصان پذیر – این نوع دارایی ها بر اثر استخراج و استفاده و برداشت تهی می شوند و تبدیل به موجودی مواد و کالا می شوند مانند معادن و ذخایر طبیعی و جنگلها که در صورتی که جز دارایی های یک موسسه باشند در طبقه بندی جداگانه ای با سر فصل معادن و ذخایر طبقه بندی می شند .

اقلام دارایی ثابت

  • زمین – به دارایی اطلاق میشود که در تملک موسسه است و میتوان بر روی آن سایر دارایی ها را احداث نمود که شامل کلیه مخارج جهت تحصیل و خرید زمین و مخارج نقل و انتقال و حق الثبت و تنظیم سند و سایر هزینه های مرتبط و همچنین مخارج مربوط به تسطیح و آماده سازی زمین می گردد که در سر فصل دارایی های ثابت مشهود زمین ثبت و طبقه بندی می شود .
  • ساختمان-به دارایی اطلاق میشود که دارای دیوار و سقف است و در ساخت آن از مصالح ساختمانی استفاده گردیده و جهت حفاظت وپوشش سایر دارایی ها و عملیات تولیدی یا خدماتی مورد استفاده قرار گیرد . کلیه مخارجی که جهت خرید و انتقال مالکیت و آماده سازی جهت استفاده و همچنین هزینه های قفسه و کمد و کتابخانه و تاسیسات در صورتی که در ساختمان نصب شده باشد و انتقال آن موجب ایجادخسارت شود (در صورتی که ساختمان یکجا خریداری شود) به حساب ساختمان منظور میگردد . در صورت ساختن ساختمان کلیه هزینه های اخذ مجوز های قانونی و پروانه ها و نقشه و فونداسیون و آماده سازی اولیه تا آخرین مرحله ساخت و تحویل کلید در سر فصل دارایی های ثابت مشهود ساختمان طبقه بندی و ثبت می شود .
  • تاسیسات-دارایی های ثابت غیر منقولی است که امکانات و تسهیلات لازم را جهت امکان فعالیت تولیدی و پشتیبانی و خدماتی را مهیا می نماید از قبیل تاسیسات برقرسانی ،تاسیسات آب و فاضلاب ،تاسیسات حرارتی و تهویه ،تاسیسات سردخانه ،تاسیسات مخابراتی ،تاسیسات گازرسانی و سیستم اعلام و اطفای حریق .
  • ماشین آلات و تجهیزات- کلیه دارایی هایی که دارای نیروی محرکه بوده و یا توسط نیروی محرکه نصب شده بر روی آن ،از طریق کاربر جهت فعالیت اصلی شرکت و یا ساخت سایر دارایی های موسسه استفاده گردد با عنوان ماشین آلات و تجهیزاتی که جهت نصب و راه اندازی سایر دارایی ها و یا انجام خدمات گوناگون در محیط کاری مورد استفاده قرار می گیرد و یا وجودشان باعث تسهیل در روند فعالیت شرکت می شود در طبقه بندی دارایی های ثابت مشهود ماشین آلات و تجهیزات قرار می گیرند از قبیل ماشین آلات خدماتی و کارگاهی و راهسازی و کشاورزی .
  • وسایل نقلیه – هرگونه وسیله ای که توسط نیروی محرکه نصب شده بر روی آن حرکت کند و از آن برای جابجایی و حمل بار و یا سرنشین استفاده شود در سر فصل دارایی های ثابت مشهود وسایل نقلیه طبقه بندی و ثبت می شود که شامل سواری ،وانت،اتوبوس،مینی بوس،کامیون،تانکر،تریلی و موتورسیکلت است .
  • اثاثه و منصوبات –به دارایی های منقولی اطلاق می شود که اگرچه نقش مستقیمی در فعالیت اصلی و تولیدی شرکت ندارند اما بعنوان وسایل ضروری جهت انجام امور اداری و دفتری و رفاهی استفاده می شوند مانند میز و صندلی و وسایل ارتباطی و ماشینهای اداری و بایگانی و غیره .
  • ابزارآلات –دارایی های منقول کارگاهی هستند که در عملیات تولیدی و خدمات مستقیم نقش ندارند اما در روند عملیات مورد استفاده قرار می گیرند از قبیل مته های برقی و اره های برقی و فرزها و از این قبیل .

دیدگاه جدید

Captcha