• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

بدهی های جاری (قسمت اول)

 

با توجه به اینکه توضیحات اقلام سمت راست تراز نامه یعنی دارایی ها در قسمتهای قبلی عنوان گردید ، در این قسمت به شرح و توضیح قسمت چپ تراز نامه یعنی "بدهی و سرمایه" می پردازیم .

 

بدهی چیست؟

    به زبان ساده اگر فردی از کسی پولی قرض بگیرد ،بدهی ایجاد می شود .بنا بر تعریف استاندارد و آکادمیک ، بدهی تعهدی است که بواسطه آن تعهد ،منافع اقتصادی کسب شده توسط واحد تجاری  که می تواند ناشی از معاملات یا سایر رویدادهای گذشته باشد ، می باید انتقال یابد به زبان دیگر بدهی ها حقوق و علایق افراد غیر مالک نسبت به دارایی های یک واحد اقتصادی است .


دانلود برنامه صدور فاکتور آسانا 3 

   بدهی ها نشانگر تعهدات مالی یک بنگاه اقتصادی است که از بابت تحصیل دارایی ها و یا استفاده از خدمات سایرین بطور نسیه ایجاد می شود و از نظر مبلغ و زمان پرداخت آن مورد توافق طرفین است و ضمنا تعهد پرداخت آن از نظر بنگاه اقتصادی قطعی است .بدهی ها نیز با توجه به ماهیت زمان سررسید آنها همانند دارایی ها به "بدهی های جاری و بدهی های غیر جاری "تقسیم و طبقه بندی می شوند.

 

بدهی های جاری

  بر اساس استاندارد شماره 14 حسابداری بدهی های جاری ، بدهی هایی هستند که انتظار می رود در چرخه عملیاتی معمول واحد تجاری یا ظرف یک سال از تاریخ تراز نامه هر کدام که طولانی تر است ،تسویه شوند.بغیر از این نوع بدهی ها با توجه به زمان تسویه آن بقیه بدهی ها می باید بعنوان بدهی های غیر جاری طبقه بندی شوند.

الف-پرداختنی های تجاری و غیر تجاری

در صورتهای مالی نمونه که توسط کمیته فنی سازمان حسابرسی در سال 1394 ارائه گردیده است پرداختنی های تجاری و غیر تجاری جایگزین طبقه بندی حسابهای پرداختنی تجاری و سایر حسابها و اسناد پرداختنی تجاری سالهای قبل گردیده است و تقسیم بندی های آن در یادداشت های همراه ترازنامه بسط و شرح داده می شود .

 

حسابهای پرداختنی تجاری

  به بدهی های ناشی از خرید کالا و خدمات درجریان عادی تجارت شرکت گفته می شود که می تواند شامل بدهی بابت خرید نسیه کالا و مواد اولیه و دارایی های ثابت  باشد .

اسناد پرداختنی تجاری

   در صورتی که در ازای موارد مطرح شده در قسمت حسابهای پرداختنی تجاری ،چک از حسابهای بانکی افراد یا موسسه به طرف مقابل داده شود ، این معامله بعنوان اسناد پرداختنی تجاری مشخص و ثبت می گردد.

پرداختنی های غیر تجاری

در صورتی که تعهد ایجاد شده برای موسسه ناشی از خرید کالا و خدمات در جریان عادی تجاری شرکت نباشد در سر فصل پرداختنی های غیر تجاری طبقه بندی میگردد از قبیل :

مالیات های تکلیفی

حق بیمه های پرداختنی

سپرده های حسن انجام کار

هزینه های پرداختنی

 

 

 

 

 

 

 دیدگاه ها

با سلام و خسته نباشید خدمت شما..   

ایا شرکتی میتونی از پرداخت  بدهیش به شخص حقیقی   که     در قسمت پرداختی های کوتاه مدت تجاری شرکت  قرار داده شده   شانه خالی بکنه...

به عنوان مثال شرکت اعلام میکنه که موجودیش در این قسمت 1 میلیارد تومن و طلب شخصی از این شرکت 100 ملیون تومن .. ایا باز هم تحت این شرایط شرکتی میتونه از پرداختش به بهانه های مختلف شونه خالی بکنه یا اینکه شرکت باید بدهیش رو سریعا تسویه کنه؟  


دیدگاه جدید

Captcha