• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

حقوق صاحبان سهام (قسمت اول)

 

حقوق صاحبان سهام

 

حقوق صاحبان سهام نشاندهنده علایق و مالکیت صاحبان یک واحد تجاری نسبت به دارایی های آن واحد است که در واقع از کسر بدهی های واحد تجاری از دارایی های آن بدست می آید. به حقوق صاحبان سهام "ارزش ویژه " نیز اطلاق می شود.

حقوق صاحبان سهام شامل اقلام زیر است :

سرمایه قانونی

افزایش سرمایه

صرف سهام

اندوخته قانونی

سایر اندوخته ها

سود و زیان انباشته

سهام خزانه

مازاد تجدید ارزیابی موجودی ها


 

سرمایه قانونی  

آن قسمت از حقوق صاحبان سهام است که بوسیله سهامداران یا صاحبان اصلی شرکت پرداخت شده یا خریداری گردیده  یا از محل سودهای بدست آمده از فعالیتهای قبلی شرکت به صورت سود سهمی به مالکیت سهامداران درآمده است . سود سهمی به سودی اطلاق می شود که در پایان سال مالی و بعد از مشخص شده سود و زیان دوره مالی ، بنا بر دلایل مختلف منجمله حفظ نقدینگی در شرکت جهت انجام عملیات مالی ، بجای اینکه به صورت نقدی به سهامداران پرداخت گردد ،به صورت سهم به آنها واگذار می شودو در واقع سرمایه آنها از محل سود بدست آمده افزایش می یابد . به این نوع سود ، سود سهمی گفته می شود.

انواع سهام

 

سهام از نظر شکلی به بانام و بی نام و از لحاظ حقوقی به عادی و ممتاز  تقسیم بندی می شود.

با توجه به ماده 24 از بخش دوم فصل اول باب سوم قانون تجارت ، سهم قسمتی از سرمایه شرکت است که نشاندهنده میزان تعهد و مشارکت و منافع صاحب سهم در شرکت می باشد.ورقه سهم سند قابل معامله ای است که نشاندهنده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد. سهم از لحاظ شکلی یا با نام است یا بی نام:

سهام با نام سهمی است که دلالت بر مالک بودن فرد مشخصی دارد و نام و مشخصات مالک سهم بر روی سهم و دفتر ثبت و نقل و نتقال سهام شرکت ثبت می گردد .نقل و انتقال سهام با نام براحتی انجام نمی گیرد و در واقع حکم چک در وجه شخص را دارد .

سهام بی نام سهمی است که نام مالک آن بر روی آن قید نشده و دارنده آن همانند چک در وجه حامل ، مالک آن شناخته می شود. جهت تبدیل سهام بی نام به با نام می بایست بر اساس مفاد 43 الی 45 از بخش سوم فصل اول باب سوم قانون تجارت عمل نمود . در صورت نیاز می توان به قانون پیش گفته مراجعه نمود.

سهام از نظر حقوق به سهام عادی و سهام ممتاز تقسیم میشوند:

سهام عادی سهامی است که سهامداران عادی شرکت مالک آن هستند و پایان هر سال و پس از مشخص شدن سود و زیان و سود هر سهم و پرداخت سود سهام ممتاز ، دارندگان آن سود هر سهم خود را دریافت نموده و در کلیه مجامع قانونی هر سهم دارای یک رای می باشد .

سهام ممتازسهامی است که جهت تامین مالی توسط شرکت منتشر می شود و این امتیاز را دارد که میزان سود آن مشخص و معین است و سود این نوع سهام قبل از سهام عادی پرداخت می شود و در صورت انحلال شرکت پس از تسویه بدهی ها ابتدا مبلغ اسمی سهام ممتاز به دارندگان آن پرداخت و مابقی به دارندگان سهام عادی تعلق خواهد داشت . دارندگان سهام ممتاز از حق رای در مجمع برخوردار نیستند .

 

 


دیدگاه جدید

Captcha