• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
 • 01154210629

مشمولین اجرای دستورالعمل ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم طبق آخرین اصلاحیه آن چه کسانی هستند؟

 

مشمولین این قانون قبل از سال 1395 به سه دسته «الف»، «ب» و «ج» بر اساس نوع شغل تقسیم می شدند که قانون گذار طی اصلاحیه مورخ 94/4/31 قانون مالیات­های مستقیم و آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 95 اصلاحی به شماره 200/94/118 مورخ 94/12/9 مراتب چگونگی اخذ دفتر مشاغل (درآمد و هزینه) برای عملکرد سال 95 را به شرح زیر تغییر داده و دیگر خبری از بندهای «الف‌»، «ب‌» و «ج» در این دستورالعمل نیست.


در این تقسیم بندی افراد به سه گروه «اول»، «دوم» و «سوم» بر اساس شاخص‌ها و معیارهایی از قبیل «حجم فعالیت» و «نوع فعالیت» به شرح ذیل تقسیم می شوند:

الف) بر اساس حجم فعالیت:

 • گروه اول:
  مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده(قبل از کسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی(مجموع اصلی و متمم) عملکرد 91 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هرکدام بیشتر از مبلغ سی میلیارد ریال و بیشتر باشد.
 • گروه دوم:
  مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده(قبل از کسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی(مجموع اصلی و متمم) عملکرد 91 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هرکدام بیشتر از مبلغ ده میلیارد و تا سی میلیارد ریال باشد.
 • گروه سوم:
  مودیانی که در گروه‌های اول و دوم قرار نمی‌گیرند جزء گروه سوم محسوب می‌شوند.
 • تبصره 1- در مواردی که صرفا ارائه خدمات باشد،50% مبالغ تعیین شده ملاک عمل می‌باشد.

ب) نوع فعالیت:

اشخاص زیر فارغ از حجم فعالیت از لحاظ انجام تکالیف موضوع این آیین‌نامه جزء مودیان گروه اول محسوب می‌شوند.

1- دارندگان کارت بازرگانی( واردکنندگان و صادرکنندگان)

2- صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و بهره‌برداران معادن دارای جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه ذیربط

3- صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر

4- صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، کلینیک‌های تخصصی

5- صاحبان مشاغل صرافی

6- فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذیربط

مفهوم این آیین نامه این است که اگر مودی در سال­‌های بعد از 91 برگه قطعی (یا برگ­های قطعی) مالیاتی داشته باشد که در آن درآمد مشمول مالیات (قبل از کسر معافیت) قید شده است و رقم فوق کمتر از 150 میلیون تومان است و یا مجموع درآمد (مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات) سال 94 کمتر از 1.5 میلیارد تومان بوده است، برای سال 95 الزام قانونی برای خرید دفاتر درآمد و هزینه و مهر و امضا توسط ممیز مالیاتی در حوزه‌های مربوط نمی‌باشد و تنها لازم است اسناد و مدارک مربوط به درآمد و هزینه را نگهداری نماید.

در صورتی که نمی دانید جزو کدامیک از گروه‌های فوق هستید با مراجعه به لینک زیر در سایت سازمان امور مالیاتی کشور با پاسخ به پرسشهای مطروحه از وضعیت خود اطلاع یابید.

لینک راهنمایی سریع تعیین گروه ویژه مودیان حقیقی


دیدگاه جدید

Captcha