• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

بهای تمام شده کالای فروخته شده

 

 

محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته

  جهت مشخص کردن سود یا زیان ناخالص می بایست بهای تمام شده کالای فروش رفته از فروش خالص که در بالا توضیحات مربوط به فروش خالص ارائه گردید ، کسر شود تا مشخص شود که از جمع ریالی کالایی که فروش رفته است چه میزانی از آن بهای تمام شده و چه میزان سود  می باشد .


 

موجودی کالای اول دوره

   برای بنگاههای اقتصادی که سال اول فعالیت آنها می باشد این رقم طبعا صفر می باشد لیکن در صورت قدمت بنگاه بیش از یکسال و وجود موجودی کالا ، تقویم به ریال موجودی کالای پایان دوره سال قبل  که در انبار گردانی سال قبل مشخص شده است ، موجودی کالای اول دوره سال جاری محاسبه می شود . در قسمتهای آینده راجع به انبار گردانی و اهمیت و روشهای اجرایی آن مفصلا بحث خواهیم کرد .

 

خرید خالص

     ارزش ریالی خرید های طی دوره می بایست به هزینه های مربوط به خرید ها منجمله هزینه حمل کالای خریداری شده  اضافه شود تا نهایتا بهای تمام شده کالای خریداری شده بدست آید . بهای تمام شده کالای خریداری شده ،تمامی هزینه هایی است که بنگاه اقتصادی صرف می نماید تا کالایی را خریداری نماید تا آماده مصرف یا فروش گردد .

  برگشت از خرید و تخفیفات نقدی (که در مبحث برگشت از فروش و تخفیفات کلا راجع به آن توضیح داده شد ) می باید از بهای تمام شده کالای خریداری شده کسر شود تا نهایتا خرید خالص بدست آید . به زبان ساده کالاهایی خریداری میشود سپس هزینه حمل به آن اضافه میشود و مبالغ تخفیفات نقدی  از آن کسر می شود و اگر جنسی بعلت ناباب بودن مرجوع شده بهای  آن کسر می شود تا نهایتا بدانیم که خالص چه مبلغی در طی دوره خرید انجام شده است .

 

بهای تمام شده کالای آماده برای فروش

  ازجمع مبلغ ریالی خرید خالص که توضیحات آن در بالا داده شد با موجودی کالای اول دوره ، بهای تمام شده کالای آماده برای فروش بدست می آید . این مبلغ نشان دهنده  این واقعیت است که بنگاه اقتصادی مقادیری موجودی در اول دوره داشته و مقادیری نیز در طی دوره خریده و اکنون با جمع آن دو ، مقادیری موجودی آماده برای فروخته شدن دارد که  "بهای تمام شده کالای آماده برای فروش"نشان دهده ارزش ریالی این موجودی ها است .

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته

  پس از اینکه بهای تمام شده کالای آماده برای فروش بدست آمد ، موجودی کالای پایان دوره که در انبار گردانی پایان هر دوره مالی هر واحد مشخص می گردد ، از آن کسر می شود و نهایتا بهای تمام شده کالای فروش رفته محاسبه می شود . جهت مشخص تر شدن موضوع به زبان ساده مثالی  می زنیم .

  فرض کنید صندوقچه ای دارید و از اول سال مقادیر پول در آن گذاشته اید و در طول سال هم به تناوب مقادیری به آن اضافه کرده اید و مقادیری را هم از آن برداشته اید . یادتان نیست چقدر از آن پول خرج کرده اید . اما می دانید که مثلا اول سال ده هزار تومان در صندوق پول موجود بوده و طی سال هم یکصد هزار تومان  به صندوق ریخته اید و حالا هم وقتی صندوق را باز می کنید می بینید که پنجاه هزار تومان در صندوقچه پول موجود است . با محاسبه زیر متوجه می شوید که در طی دوره شما شصت هزار تومان از صندوقچه پول برداشته اید :

پول  خرج شده                  = پول مانده در صندوق -  پول ریخته شده به صندوق + پول اول دوره در صندوق

60.000تومان                   =    50.000تومان  -         100.000تومان        +    10.000 تومان 

بهای تمام شده کالای فروخته شده =موجودی آخر دوره  –   خرید طی دوره           +  موجودی اول دوره


دیدگاه جدید

Captcha