• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

محاسبه نهایی سود

 

موجودی کالای پایان دوره چگونه محاسبه می شود ؟

    معمولا در پایان دوره مالی هر واحد تجاری برای اینکه در محاسبات صورت سود و زیان بتواند بهای تمام شده کالایی که فروخته شده را محاسبه نماید ، می بایست میزان و مبلغ موجودی پایان دوره را مشخص کند. لذا برای مشخص نمودن موجودی آخر دوره عملیاتی انجام می گردد و بر اساس یک سری ضوابط مشخص موجودی های کالای موسسه شمارش می گردد که به آن " انبار گردانی " می گویند .


  اگر وارد مقوله انبار گردانی شویم می توان ساعتها در خصوص آن بحث  و اعلام نظر نمود که از حوصله آموزش ما خارج است . اما بطور خلاصه می توان گفت که پس از تعیین " کمیته شمارش " که عالیترین کمیته تصمیم گیرنده عملیات انبار گردانی است که شامل نمایندگان هیئت مدیره و بازرس قانونی و مدیران واحد  است فردی به عنوان " هماهنگ کننده کمیته شمارش" تعیین و معرفی می شود سپس تاریخ و روز و ساعت شروع و پایان عملیات انبار گردانی و همینطور گروههای شمارشگر هر گروه شامل 2 نفر ثبات و شمارشگر  و برنامه شمارش انبارهای مختلف و سایر ضوابط حاکم بر عملیات را در برنامه جامعی بنام "دستورالعمل شمارش موجودی های پایان دوره شرکت X " تهیه نموده و به کلیه واحدها دو هفته قبل ازشروع عملیات ابلاغ می نماید .

   کار شمارشگر ها شمردن تعداد فیزیکی موجودی ها و اعلام آن به ثبات و کار ثبات ثبت تعداد شمرده شده بر روی برگه های شمارش که قبلا تهیه و توسط انباردار بر روی کالاها الصاق گردیده میباشد .در صورت وجود مغایرت در تعداد موجودی شمارش شده با موجودی ثبت شده در کارت انبار که توسط هماهنگ کننده و بازرس صورت می پذیرد ، موجودی با حضور انباردار شمارش نهایی شده و این شمارش مورد قبول خواهد بود . در صورتی که در شمارشهای نهایی تعداد اقلام شمارش شده کمتر از تعداد ثبت شده در کارت انبار باشد ، مغایرت موجود بعنوان " کسری انبارگردانی " و در صورت بیشتر بودن تعداد موجودی شمارش شده ازتعداد موجودی ثبت شده در کارت انبار " اضافات انبارگردانی" نامیده می شود که در هر صورت انبار دار مسئول آن است .

  پس از ثبت نهایی تعداد واقعی موجودی پایان دوره که شمارش و مشاهده عینی گردیده است این موجودی ها با روشهای مورداستفاده موسسه در قیمت گذاری(اولین وارده یا اولین صادره و یا میانگین )قیمت گذاری شده و بعنوان بهای تمام شده کالای پایان دوره مشخص می گردد . خلاصه کلام اینکه برای مشخص شدن بهای کالای پایان دوره ،موجودی های پایان دوره شمارش میشود و قیمت گذاری شده و از قیمت تمام شده کالای آماده برای فروش کسر می شود تا بهای واقعی کالای فروش رفته محاسبه شود .

 

سود ناخالص

  سود نا خالص سودی است که یک موسسه بعد از کسر هزینه های مربوط به تولید و یا خرید خدماتش از کل فروش  بدست می آورد و در واقع کارآمدی نیروی کار و تجهیزات یک موسسه را نشان می دهد در بخشهای آینده در مبحث نسبتهای مالی در خصوص نقش سود ناخالص در تجزیه و تحلیل فعالیت یک موسسه بیشتر توضیح خواهم داد.

هزینه های غیر عملیاتی

   هزینه هایی هستند که با نوسان قیمت تغییر نمی کنند و به تعبیری هزینه های ثابتی هستند که با کم و زیاد شدن میزان تولید تغییر نمی کنند و مربوط به عملیات اصلی شرکت نیست . همانند هزینه حتی حقوق بخش غیر تولیدی و هزینه های تبلیغات و فروش و هزینه های بیمه و اجاره و تحقیق و غیره که از مجموع آنها هزینه های غیر عملیاتی بدست می آید .

سود خالص

   پس از کسر هزینه های غیر عملیاتی ازسود ناخالص ، سود خالص قبل از کسر مالیات و پس کسر مالیات ، سود خالص پس از کسر مالیات که سود نهایی موسسه است بدست می آید .

 

چرا همه هزینه ها را یکجا از کل درآمد کسر نمی کنیم ؟

  همانطور که در بخشهای قبلی گفتیم کار حسابدار، دادن اطلاعات مالی بطور شفاف و ساده به تصمیم گیرندگان مالی است به نحوی که این اطلاعات در تصمیم های متخذه تاثیر گذارباشد . با تفکیک هزینه ها  به عملیاتی و غیر عملیاتی ، تصمیم گیرندگان مالی نقاط قوت و ضعف عملکرد واحد های تولیدی و غیر تولیدی زیر نظر خود را تا حدود زیادی از طریق تجزیه و تحلیل هزینه های طبقه بندی شده می توانند بدست بیاورند . بطور مثال واحدی که هزینه های حقوق واحد های غیر عملیاتی آن نصف سود ناخالص مجموعه را می بلعد می بایست در تعداد و هزینه  کارکنان غیر تولیدی آن و روشهای اداره موسسه تجدید نظر نمود .

 دیدگاه ها

سلام خسته نباشید مطالب آموزش حسابداری به زبان آدمیزاد بسیار بسیار مفیده قصد ندارید ادامه بدید این آموزش ها رو؟ شما کتابی در این زمینه تالیف نکردین ؟چون واقعا قابل فهم و روان توضیح میدین حسابداری رو.

دیدگاه جدید

Captcha