• ما از روز شنبه الی چهار شنبه ساعت 9 صبح الی 14 عصر پاسخگوی تماس تلفنی خواهیم بود. خارج از آن از طریق ارسال تیکت با ما در تماس باشید
  • 01154210629

سر فصل ها

نرم افزار فروشگاهی آسانا 3

انواع قفل نرم افزار

 

تا زمانی که قانون کپی رایت توسط مصرف کنندگان نرم افزارها رعایت نشود، موضوع استفاده از قفل بر روی نرم افزارها مطرح خواهد بود. سازندگان نرم افزارها برای جلوگیری از انتشار غیر قانونی دارای روشهایی هستند که بسته به نوع تکنولوژی مورد استفاده با یکدیگر متفاوتند. برای اینکه نخواهیم خیلی فنی در اینخصوص صحبت کنیم تنها به ذکر انواع مرسوم این قفلها و چند مثال برای آنها خواهیم پرداخت.


قفلها به دو دسته ی نرم افزاری و سخت افزاری  تقسیم می شوند. قفل‌های نرم افزاری به برنامه هایی گفته می شود که کنترل کپی نمودن آنها فقط از طریق نرم افزار و بدون نیاز به سخت افزار اضافی، قابل انجام باشد. قفلهای سخت افزاری به برنامه‌هایی اطلاق می‌شود که کنترل کپی نمودن آنها از طریق سخت افزار اضافی صورت می پذیرد.

قفلهای سخت افزاری همانهایی هستند که درقالب یک حافظه فلش یا افزونه ی سخت افزاری دیگر که از طریق درگاه های یو اس بی، پارالل و کام به رایانه متصل می شوند، ارائه می گردند. این گونه قفلها در دنیای امروز به سبب ساختار تکنولوژی دیگر استفاده نمی‌شوند که البته در کشور ما به واسطه قدیمی بودن تکنولوژی مورد استفاده در شرکتهای نرم افزاری همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از شرکتهای مطرح نرم افزاری در ایران هنوز این قفلهای سخت افزاری را ارائه می کنند و جالب اینجاست که در تبلیغات خود آن را به عنوان ایجاد کننده امنیت برای اطلاعات مشتری قلمداد می کنند. حتی مورد داشتیم که مشتریان به عنوان فلش اشانتیون نیز آنها را دریافت نموده اند!

این قفلها استفاده از نرم افزار را محدود به همان رایانه نموده و برای اجرای نرم افزار در رایانه دیگر می‌بایست آن را منتقل نمود یا قفل جدیدی خریداری کرد. جالب اینجاست که هزینه این امنیت نیز از جیب مشتریان پرداخت می شود و مشتری نیز با توجه به عدم اطلاع در اینخصوص آن را خریداری می کند. یعنی جزوی از بهای تمام شده نرم افزار است. هیچ شخصی از این خریداران محترم سوال نمی کند که چرا نرم افزارهای بزرگی مثل فتوشاپ، سیستم عامل ویندوز، اتوکد و بسیاری از نرم افزارهای معظم خارجی چنین قفلی را ارائه نمی کنند؟ پاسخ این سوال را بهتر است همان همکاران تولید کننده بدهند. البته اگر پاسخی وجود داشته باشد.

نمونه دیگر از قفلها، قفلهای نرم افزاری هستند که به شیوه های مختلف تولید و ارائه می شوند. معمول ترین آنها استفاده از سریالهای یکتا و اعتبارسنجی آن توسط تولید کننده پس از استفاده می باشد. در این حالت امکان شکستن قفل توسط هکرها و ارائه غیر قانونی نرم افزار بیشتر است و صد البته هدف از طراحی قفل های نرم افزاری/سخت افزاری این نیست که هیچکس توانایی شکستن (باز کردن) آن را ندارد بلکه هدف بالا بردن سطح کنترل کپی های غیر مجاز تا حد ممکن می باشد که کرک های غیرقانونی موجود در بازار از نرم افزارها بیانگر همین موضوع است. تا آنجا که بیشتر افراد در سرزمین اسلامی ما قبل از خرید یک نرم افزار دنبال نسخه قفل شکسته آن می گردند!

استفاده از قفل نرم افزاری علاوه بر امکان ارائه و فروش نرم افزار در جغرافیای وسیعتر، دسترسی کاربران را به نرم افزار سریعتر نموده و هزینه های تولید و نهایتا قیمت تمام شده نرم افزار را کاهش میدهد و به نظر میرسد رویکرد استفاده از قفل نرم افزاری نشان دهنده اعتماد بیشتر به مشتری و احترام به حقوق آنهاست.

ما در داریک سافت با استفاده از بروزترین تکنولوژیهای تولید سریال برای اولین بار در ایران تولید و ارائه‌ی لایسنس استفاده از نرم افزار را بر بستر وب مهیا نموده‌ایم. این افتخار بزرگی است که همگام با پیشگامان فناوری در دنیا ما نیز توانسته‌ایم مرزهای دانش را در اینخصوص درنوردیم. ارائه فایل لایسنس به صورت بلادرنگ بعد از پرداخت مبلغ نرم افزار، گامی‌ست که هنوز بزرگان این عرصه در کشور پهناور ایران بدان دست نیافته اند.


دیدگاه جدید

Captcha