دارایی های جاری (قسمت اول)

دارایی‌های جاری چیست؟

دارایی های جاری

دارایی‌های جاری چیست؟ هدف از طبقه بندی دارایی‌ها مندرج در استانداردهای حسابداری شماره 14، ارائه معیارهای تقریبی از توانایی واحد تجاری در انجام دادن فعالیت‌های روزمره بدون مواجه شدن با مشکلات مالی است که در واقع قدرت نقدینگی واحد تجاری باشد.

وجوه نقد و بانک

شامل کلیه وجوهی که متعلق به موسسه است شامل وجوه موجود در صندوق، وجوه تنخواه گردان‌ها و وجوه نقد نزد بانک‌ها می‌باشد. اگرچه در حال حاضر بعلت امنیت و سهولت و دقت بیشتر اکثر عملیات دریافت و برداشت از طریق سیستم بانکی صورت می‌پذیرد. چک‌های بانکی مانده در حساب بانک که در انتظار وصول می‌باشد و همچنین ارزهای خارجی موجود نیز چه در حساب‌های ارزی و چه در صندوق در طبقه‌بندی وجه نقد و بانک قرار می‌گیرد. اگرچه مرسوم است که کلیه تنخواه‌ها در انتهای دوره مالی تسویه شده و موجودی آن‌ها به حساب موسسه واریز شود و به اصطلاح حسابدارها مانده تنخواه گردان‌ها صفر شود، لیکن ممکن است که جهت مخارج ضروری مقادیری تنخواه در نزد تنخواه‌دار بماند.

سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت

هنگامی که وجوه نقد مازاد بر نیاز در موسسه و یا شرکت وجود دارد و در کوتاه مدت به آن نیازی نباشد، به منظور کسب بازدهی در یک دوره کوتاه‌تر از یک سال اقدام به سرمایه‌گذاری آن در اوراق بهادار کوتاه مدت می‌شود و  معمولا در بازاری اقدام به این نوع سرمایه‌گذاری می‌شود که قابلیت تبدیل سریع آن به وجه نقد جهت برطرف کردن نیازهای مالی وجود داشته باشد.

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت باید دارای دو خصیصه زیرباشد:

الف- باید این قابلیت را داشته باشد تا اوراق سرمایه‌گذاری شده سریعا به وجه نقد تبدیل شوند.

ب- سرمایه‌گذار این اوراق را با قصد تبدیل کردن به وجه نقد در طی مدت کمی از یک سال از تاریخ تراز نامه یا چرخه فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری کرده باشد.

سپرده سرمایه گذاری های کوتاه مدت بانکی،خرید اوراق مشارکت دولتی و غیر دولتی که سریعا توسط بانکها قابل خرید و فروش هستندو سهام بورس شرکتهایی که رونق بالای معاملاتی دارند جز سرمایه گذاری های کوتاه مدت سریع المعامله با قابلیت تبدیل به وجه نقد است.

کلا هدف از تحصیل سرمایه گذاری های کوتاه مدت اولا به حد اکثر رساندن بازدهی نقدینگی است که فعلا مورد نیاز نیست و ثانیا به حداقل رساندن ریسک زیان نوسانات اوراق سرمایه گذاری بلند مدت است .

نویسنده: محمدحسین صفایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *